Perhekeskuksen tehtävä: Kohtaamispaikka mahdollistaa vertaistuen ja vahvistaa yhteisöllisyyttä

THL:n määritelmä tehtävästä: 

"Perhekeskukseen kuuluu kohtaamispaikka tai -paikkoja ja muita perheiden kohtaamispaikkoja. Perhekeskuksen kohtaamispaikkatoimintaa järjestetään perheille maksuttomana lähipalveluna."

 

Lapin hyvinvointialueen perhekeskuskäsikirjassa 2026-2029 tehtävistä on sovittu seuraavaa:

  • Järjestämme yhdessä kohtaamispaikkatoimintaa
  • Tarjoamme vertaisryhmätoimintaa
  • Hyödynnämme digitaalisia ratkaisuja kohtaamispaikka- ja vertaistukitoiminnassa
  • Vahvistamme yhteisöllisyyttä lasten ja nuorten arkiympäristöissä, esim. varhaiskasvatus, koulu, harrastukset
  • Perheet keskiöön! Kaikkien perheiden paikka -arviointityökalu

 

Nykytila Kittilässä:

  • Kittilässä toimii kirkonkylällä seurakunnan ja MLL:n yhdessä organisoima perhekahvila joka maanantaisin.
  • Kirkonkylällä ja Sirkassa toimii MLL:n ja SBC Levin yhteistyönä koko perheen liikuntakerho ja perhesähly lauantaisin Sirkan koululla ja sunnuntaisin Kittilän urheiluhallilla.
  • Touhutreffit kirkonkylällä Monitoimitila Ahmalassa torstaisin.
  • Nuorisotilat löytyvät sekä kirkonkylältä että Sirkasta: Kirkonkylällä on Nuorisotila Käki ja Sirkassa Nuorisotila Notzki tiistaista torstaihin sekä perjantaisin. Lisäksi nuorisotiloissa järjestetään toiminnallisia yökahviloita lauantaisin parittomilla viikoilla kirkonkylällä ja parillisilla viikoilla Sirkassa. Lukkarin koululta löytyvät myös koulunuorisotilat.
  • Kittilän kirjasto on avoin ja turvallinen paikka lapsen ja nuoren tulla vaikkapa odottamaan koulun jälkeen vanhempien kotiutumista. Kirjastossa voi viettää aikaa, tehdä läksyjä ja syödä omia eväitä. Kirjasto on myös kohtaamispaikka kotona oleville lapsille vanhempineen. Aina perjantaisin järjestetään taaperoikäisten lorutreffit.
  • Kittilän alle kouluikäisten kohtaamispaikkatoiminnoista tiedotetaan wa-kanavalla.
  • Kaikki toiminta on myös koottu sähköiseen perhekeskukseen tapahtumat osioon.
  • Kyläyhdistykset ja kylät kartoitettiin lokakuussa 2021 tilojen ja perheiden toiveiden osalta. Joissain kylissä on toiminnassa olevia kouluja ja osassa kyläyhdistysten tiloja, joissa voi kokoontua, tarjota palveluita ja tuottaa kyläläisten toimesta vapaa-ajan palveluita. Monessa Kittilän kylässä on enää todella vähän lapsiperheitä (alle viiden perheen kyliä oli 15) tai ei ollenkaan lapsiperheitä (6 kylää). 5–10 lapsiperheen kyliä oli kymmenkunta. Kylistä Könkäällä, Sirkassa, kirkonkylällä ja Pakatissa lapsiperheitä oli selvästi enemmän kuin muissa. Noin kymmenellä kylällä oli toiveita koskien lapsiperheiden toimintaa. Kyliin toivottiin liikunnallista toimintaa, kerhoja ja tapahtumia. Pohdimme yhdessä järjestöjen ja muiden toimijoiden kanssa näitä toiveita, ja mietimme jos jotain toimintaa saataisiin entistä enemmän jalkautettua myös kyliin.
  • Lisäksi lapset, nuoret ja perheet kohtaavat toisiaan Revontuliopiston kursseilla sekä eri järjestöjen kursseilla, harrastuksissa ja tapahtumissa, joita järjestää Erityislastenomaiset ELO, Kittilän seurakunta, Partiolippukunta Kätkän kävijät, Kittilän 4H-yhdistys, Kittilän Vesaiset sekä urheiluseurat.
  • Lapin ensi- ja turvakoti järjestää useita verkossa toimivia vertaistuki ryhmiä: Hiero vauvaa. Ilon pisaroita – kannustavan vuorovaikutuksen ryhmä.  Vauvapysäkki. Avoin vertaistukiryhmä väkivaltaa kokeneille naisille.
  • Kittilälehden (N:0 35/2023, 30.8.23) Perhekeskuksen kuulumisia juttusarjan kirjoitus, otsikolla Perhekeskuksen kohtaamispaikka mahdollistaa vertaistuen ja vahvistaa yhteisöllisyyttä