Kuva
Mainoskuva, samat tiedot tekstissä

ERILAISUUS ON RIKKAUS -tapahtuma pe 13.2.2026, yläkoululla ja Kino Ylärissä

ERILAISUUS ON RIKKAUS -tapahtuma pe 13.2.2026 klo 16.30-18.30 yläkoululla ja Kino Ylärissä

Tule mukaan koko perheen voimin kokemukselliseen tapahtumaan, jossa pääset tutustumaan erilaisiin tapoihin kokea maailma ja opit ymmärtämään, miten pienilläkin oivalluksilla voidaan tukea toisten hyvinvointia ja osallisuutta.

Esitämme Kino Ylärissä Neppari-hankkeen koulukiertue – Neurokirjon tietoisuuden lisäämisen videon, joka kertoo kokemus-asiantuntijoiden neurokirjosta ja heidän kokemuksistaan koulupolulta.

Pääset kokeilemaan ja kokemaan arjen tilanteita neuroepätyypillisenä ja erilaisten apuvälineiden (mm. pyörätuoli ja sokeakeppi) avulla – turvallisesti ja ohjatusti kokemusasiantuntijan kanssa.

Allomaari-yritys esittelee ja myy eri ikäryhmille sopivia kehittäviä pelejä sekä aistileluja, jotka helpottavat neurokirjon arkea. Maksu pankkikortilla. Pääset ennakkoon tutustumaan tuotteisiin: www.allomaari.net

Saat tietoa kuntoutusohjauksesta, Erityislasten Omaiset ry:n ja Neppari-hankkeen tuesta erityislasten perheille, erityislasten harrastustoiminnasta, soveltavasta sählystä sekä aistiystävällisistä elokuvanäytöksistä.

Tapahtuma toteutetaan Kino Ylärissä ja yläkoulun 1. kerroksen luokissa (Valtatie 9 A, 99100 Kittilä). Huomioithan että koulu on kengätön eli riisuthan kengät aulan naulakoille. Sisäänkäynti Kino Ylärin ovesta:

Kuva
Kuva ovesta

Pysäköidä voi koulun ja päiväkotien parkkipaikoille:

Kuva
Karttakuva

 

Kuva
Mainoskuva, samat tiedot tekstissä
Ota yhteyttä
Päivitetty: 3.2.2026 09.16

Lisää tapahtumia

Lisää tapahtuman kuva (ei pakollinen)
Kuva
kuvituskuva

Kino Yläri: Kalevala: Kullervon tarina K16

Tapahtuma-aika
-
-
-
-
-
-
-
Hinta
8 €, aikuiset
6 €, alle 18-v, opiskelijat, eläkeläiset
Tutustu tapahtumaan