Kittilän kunnan kulttuuripalvelut avaa yhteistyön naapurinkunnan kanssa, kun kittiläläisille järjestetään kuljetukset Ylläs Jazz Blues –tapahtumaan lauantaina 24. tammikuuta 2026. http://www.yllasjazzblues.fi/ohjelma
Ennen kyyteihin ilmoittautumista kannattaa ostaa konsertteihin ennakkoliput tapahtuman verkkokaupasta http://www.puurajankulttuuri.fi/kauppa. Näin varmistat, että pääset haluamiisi tilaisuuksiin. Tapahtumajärjestäjä toimittaa kyytiin ilmoittautuneiden ennakkoliput bussiin menomatkalle, kun merkitset lippuostoksilla lisätiedon "Liput Kittilän bussiin". Ilmoittaudu kyyteihin 17.1.2026 mennessä: https://www.lyyti.in/Kittilalaiset_Jazz_Blues_festivaaleille
Aikataulu lauantaina 24.1.2026
13.15 lähtö Levi Hotel Spalta
13.40 lähtö Hotelli Kittilältä
14.25 Kellokas (Sininen Hetki Viitasen Piian seurassa Aki Tykki klo 15)
14.40 Festivaalitoimisto
14.50 Cafe Solmu (Mika Kuokkanen klo 15, vapaa pääsy)
16.10 Cafe Solmu
16.20 Festivaalitoimisto
16.30 Kellokas
*16.40 Kappeli (Seppo Kantonen klo 17)
17.45 Festivaalitoimisto
17.55 Ravintola Poro (Show & dinner: Aki Tykki & Pauli Halme klo 18.00)
18.10 Kappeli -> Festivaalitoimisto
*19.00 Selvä Pyy Tuure Kilpeläinen & Knucklebone Oscar - Tough Ass Soul Brothers
19.40 Ravintola Poro -> Festivaalitoimisto
20.15 Festivaalitoimisto
21.00 Kittilä
*-merkittyihin konsertteihin voi kävellä kauppakeskuksesta.
Päivän aikana Kittilän bussi vie konsertteihin ja niiden päätyttyä noutaa kyytiin. Bussi käy ohjelmien välissä festaritoimiston kautta, jolloin kukin voi vapaasti valita, mihin konserttiin osallistuu ja milloin pitää taukoa.
Tällä kertaa tapahtumalla on myös erityinen linkki juuri Kittilään. Ylläs Jazz Blues 2026 festivaalin kuvataidekumppaneina ovat kittiläläiset taiteilijat Raisa Raekallio ja Misha del Val, joiden yhteisteos Lumensyöjät antavat ilmeen koko festivaalille julisteissa, somessa ja festivaalituotteissa. Lumensyöjät (2025) teos on toteutettu taiteilijaparin ateljeessa Sirkassa. Maalaus vangitsee pysähtyneen hetken, jossa joukko ihmisiä katsoo ylöspäin, odottaen ehkä jotain tapahtuvaksi. Teos on hiljattain hankittu Nykytaiteen museo Kiasman kokoelmaan ja kuuluu nyt osaksi Suomen Kansallisgallerian kokoelmaa. Myös muita Raisan ja Mishan teoksia on nähtävillä festivaalilla.
Avainsanat
Ota yhteyttä
Jaana Hokkanen
Titteli
vs. Kulttuurisihteeri
Puhelinnumero
Sähköpostiosoite
Fyysinen osoite
Valtatie 15, 99100 Kittilä