
Kiitos kaikille Järjestö- ja harrastetalon nimikilpailuun osallistuneille! Nimiehdotuksia tuli yli sataviisikymmentä. Talon vakituisten käyttäjien kanssa niistä valittiin taloa parhaiten kuvaava nimi, jonka hyvinvointilautakunta vahvisti kokouksessaan 11.9.2025 . Talon uusi nimi on Monitoimitalo Ahmala.
Nimikilpailuun osallistuneiden ja yhteystietonsa jättäneiden kesken arvottiin koko perheen kylpylälippupaketti Levin kylpylään (sis. 10 aikuisten ja 10 lasten lippua). Palkinnon voittaneelle on ilmoitettu.
Kittilän K-supermarket lahjoitti Monitoimitalo Ahmalaan talon maskotiksi ison kettupehmolelun. Kettu majailee monitoimitilan ikkunalaudalla ja sen voi bongata ohi kulkiessa ikkunasta. Mannerheimin lastensuojeluliiton Kittilän paikallisyhdistyksen järjestämien vauvakahvilan ja touhutreffien pienet osallistujat tulevat ottamaan ketun varmasti avosylin vastaan. Ja ilahduttaa kettu isompiakin talon käyttäjiä.
Tarkempaa tietoa Monitoimitalo Ahmalasta on sivuillamme Monitoimitalo Ahmala | kittila.fi