Tervetuloa tutustumaan taiteilija, professori Reidar Särestöniemen elämään, taiteeseen ja kotiin Särestöön! Särestöniemi-museo koostuu kolmesta eri museokohteesta: Ounasjoen varren kotitilasta Vanhasta Särestöstä sekä ns. Reidarin Särestöstä, taiteilijan Ateljeesta ja Galleriasta. 
Vuonna 2025 tulee kuluneeksi 100 vuotta Reidar Särestöniemen syntymästä. Reidar 100 -juhlavuosi on tarkoitettu kaikille; jokainen kutsutaan mukaan juhlimaan juhlavuotta omana itsenään. Reidar Särestöniemi otti ihmiset vastaan tasa-arvoisina, hän oli valmis keskustelemaan ja laajentamaan maailmankuvaansa. Hän halusi ilmaista itseään ja vaikuttaa tärkeiden asioiden puolesta, mutta ei tehnyt sitä hyökkäävästi vaan taiteen ja vuorovaikutuksen kautta.
Kuntalaisten Särestöpäivänä omatoiminen museovierailu on mahdollista klo 10-15 välisen ajan. Näyttelyopastus Galleriassa tasatunnein. Opastettu kierros klo 12. Särestössä on vierailun yhteydessä mahdollisuus osallistua juhlavuoden yhteisötaideteokseen.
Kuva
              
  Kuntalaisten Särestöpäivä 23.11. klo 12, Särestöniemi-museo
Kittilän hyvinvointipalvelut tarjoaa kuljetuksen Särestöön. Lähtö klo 11 Sirkka, Levi Spa Hotel, Kittilä Hotelli klo 11.20, Neste klo 11.25, Kaukonen klo 11.40. Paluukyyti lähtee klo 14.15 Särestöstä, ilmoittaudu mukaan tästä linkistä: https://www.lyyti.in/kuntalaistenpaiva_13-11-2025
Lämpimästi tervetuloa!
Avainsanat
      
  Ota yhteyttä
      
Jaana Hokkanen
    
  Titteli
          vs. Kulttuurisihteeri
              Puhelinnumero
          
      Sähköpostiosoite
              
          Fyysinen osoite
              Valtatie 15, 99100 Kittilä